انتخاب رنگ پارکت لمینت ، کدام رنگ بهتر است🔍؟

رنگ پارکت لمینت

اهمیت انتخاب اصولی و درست رنگ پارکت لمینت

کف خانه یا محل کار، جزو عناصر اساسی و اصلی دکوراسیون داخلی محسوب می شود که علاوه بر طرح و جنس، رنگ آن نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر زیبایی و روح بخشیدن به  فضا می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب رنگ پارکت لمینت، جزو تصمیمات بزرگ و از دغدغه های مهم هر فرد یا خانواده قبل از خرید و نصب پارکت می باشد. چرا که برخلاف سایر وسایل و لوازم زندگی، تغییر کفپوش منزل پس از گذشت مدت زمان اندک کار ساده و آسانی نیست. علاوه بر این، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه و حتی در بیشتر مواقع، قابل تغییر نیست.

قبل از خرید پارکت لمینت باید نکات و فاکتور های مهمی را در خصوص انتخاب طرح و رنگ پارکت، مورد ملاحظه و توجه قرار داد تا بهترین و مناسب ترین تصمیم در این مورد گرفته شود. چرا که گاهی یک اشتباه ساده در انتخاب، ممکن است فضا را ناهماهنگ و بهم ریخته و یا کسل کننده نشان دهد.

تاثیر رنگ به عنوان یک عنصر مهم روح بخش در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ، از عناصر مهم برای روح بخشیدن به فضا در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود. برای داشتن یک دکوراسیون صمیمی تر و گرمتر، انتخاب رنگ پارکت لمینت یا رنگ دیوار ها و کاغذ دیواری و مبلمان و لوازم دیگر، متناسب با سایر عناصر محیطی مانند نور و ابعاد فضا، جزو انتخاب های مهم و اساسی برای طراحی دکوراسیون هر خانه ای می باشد. کاربرد و تلفیق اصولی و درست رنگ و نور به بزرگ یا کوچک، روشن یا تاریک و گرم یا سرد نشان دادن هر فضایی کمک می کند.

همانطور که میدانید، همه ی ساختمان ها از موقعیت نوری مناسب و وسعت کافی برای طراحی آزادانه دکوراسیون داخلی برخوردار نیستند. محدودیت های فضایی،کمبود نور و یا وجود سایر مشکلات و نواقص، امکان اجرای بسیاری از پروژه ها و طرح ها را با مشکل مواجه می کند. اما با استفاده ی درست و اصولی از رنگ ها میتوان بر این مشکلات غلبه کرد و بهترین طراحی را برای هر مکانی با هر متراژی انجام داد.

رنگ پارکت

امروزه  ایده های بسیار متنوعی در خصوص بهتر نشان دادن فضاهای مختلف، در حال ظهور و پیاده سازی هستند. بنابراین شناخت رنگ ها و آشنایی با روانشناسی رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی، علی الخصوص انتخاب رنگ پارکت لمینت کمک فوق العاده ای برای یک طراحی زیبا و  منحصر به فرد می کند.

نکات انتخاب رنگ پارکت لمینت

برای انتخاب رنگ پارکت لمینت باید چند نکته ی اولیه مهم را در اولویت قرار داد، تا در کوتاهترین زمان ممکن به بهترین و مناسب ترین انتخاب در مورد رنگ پارکت لمینت دست یافت.

توجه به سبک دکوراسیون برای انتخاب رنگ پارکت لمینت

اولین نکته در مورد انتخاب رنگ مناسب کفپوش، نوع سبک و استایل دکوراسیون فضایی است که قصد دارید در آن پارکت لمینت نصب کنید. به عنوان مثال، اگر سبک فضای مورد نظر یک سبک ساحلی باشد، بهتر است رنگ پارکت لمینت را از میان رنگ های روشن یا سفید انتخاب کرد. یا برای سبک و سیاق سنتی، رنگ های تیره مانند آلبالویی یا چوب بلوطی، قهوه ای تیره و جگری و… زیبایی فوق العاده و بی نظیری را به دکوراسیون گرم و صمیمی سنتی می بخشند. برای استایل های مدرن و امروزی، رنگ های تیره مانند خاکستری و مشکی می توانند گزینه مناسبی برای انتخاب رنگ پارکت لمینت باشند. بنابراین انتخاب رنگی که هماهنگی بیشتری با سبک دکوراسیون داشته باشد، بسیار مهم می باشد.

توجه به سبک های رسمی یا خودمانی و غیر رسمی نیز در انتخاب رنگ پارکت لمینت تاثیرگذارند. همانطور که میدانید، محیط های اداری دارای فضای رسمی تری نسبت به اماکن مسکونی می باشند و انتخاب رنگ پارکت لمینت متناسب با این سبک و سیاق، یک انتخاب مهم و نیازمند دقت بیشتر می باشد. ولی برای منازل و اماکن مسکونی، میتوان از هر دو طراحی رسمی یا غیر رسمی متناسب با سلیقه و سبک زندگی و سایر پارامتر های تاثیرگذار، استفاده کرد.

در حالت کلی، رنگ پارکت لمینت تیره انتخاب مناسبی برای دکوراسیون های رسمی و لوکس می باشد و به شکیل تر نشان دادن فضا کمک می کند. در مقابل، رنگ پارکت لمینت روشن، بیشتر برای فضاهای غیر رسمی و خودمانی و صمیمی مناسب است. احساس فضا، توسط رنگ ها تحت تاثیر و تغییر قرار می گیرد. بنابراین باید از این عنصر مهم با دقت بیشتری استفاده کرد تا به فضایی با دکوراسیون شیک و جذاب دست یافت.

رنگ لمینت

تاثیر نور در ایجاد هارمونی مناسب بین محیط و رنگ پارکت لمینت

نقش  مهم و تاثیرگذار نور در طراحی دکوراسیون داخلی و انتخاب رنگ پارکت لمینت غیر قابل انکار است. برای روح بخشیدن به فضا و ایجاد حس و حال بهتر، انتخاب رنگ سطوح متناسب با وضعیت نور، بسیار مهم می باشد. البته در این بین لازم به ذکر است که چیزی با عنوان بهترین و زیباترین رنگ پارکت لمینت وجود ندارد و انتخاب هر رنگ، بستگی به سلیقه افراد دارد. ولی رعایت نکاتی در این زمینه می تواند در زیباتر نشان دادن و روح بخشیدن به محیط کار یا زندگی تاثیرگذار باشد.

برای انتخاب رنگ پارکت لمینت، توجه به وضعیت نورگیری خانه یا مکانی که نیاز به نصب پارکت دارد، بسیار مهم است. البته این موضوع برای اماکن مسکونی از اهمیت بیشتری برخوردار است. در نظر گرفتن اینکه فضا مجهز به پنجره های بزرگ است یا سیستم روشنایی و نورپردازی مصنوعی به چه صورت است، جزو فاکتورهای مهم انتخاب رنگ پارکت لمینت می باشد. همچنین برای انتخاب رنگ پارکت لمینت توجه به نور روز و شب فضا نیز ضروریست.

به طور کلی رنگ های تیره، فضا را لوکس تر و خاص تر نشان می دهند. رنگ پارکت لمینت تیره بسیار پرطرفدار است اما باید این نکته را در نظر داشت که انتخاب رنگ پارکت لمینت تیره برای محیط های کم نور، انتخاب مناسبی نیست. چرا که رنگ های تیره در عین جذابیت فوق العاده، می توانند باعث کوچکتر و تاریک تر نشان دادن فضا شوند. برخلاف رنگ های روشن، نور توسط رنگ های تیره جذب شده و همین عامل منجر به کوچک تر جلوه دادن محیط می شود.

پارکت لمینت سفید

در مقابل، انتخاب رنگ پارکت لمینت برای ساختمان های پر نور و دارای وسعت کافی، بسیار ساده تر است و میتوان با دست باز از انواع رنگ ها، البته بصورت متناسب و هماهنگ با سایر اجزای دکوراسیون، انتخاب کرد.

رنگ های روشن به دلیل انعکاس بالای نور، موجب وسیع و چشمگیرتر نشان دادن فضا می شوند. در صورت کوچک بودن پنجره ها یا نصب پرده های ضخیم، انتخاب رنگ پارکت لمینت از طیف رنگهای روشن، بهترین و مناسبترین انتخاب می باشد. رنگ های سفید، کرم و خاکستری جزو رنگ های روشن پرطرفدار برای پارکت لمینت هستند. یکی از علت های استقبال طراحان دکوراسیون داخلی از رنگ های روشن، این است که جلوه های بصری فوق العاده ای توسط این رنگ ها ایجاد می شود.

 یکی دیگر از مزایای انتخاب رنگ پارکت لمینت از طیف رنگ های روشن، این است که پارکت لمینت رنگ روشن نسبت به رنگ های تیره، گرد و غبار را کمتر نشان می دهد. همچنین هماهنگ کردن سایر لوازم و وسایل با کفپوش رنگ روشن و ملایم، بسیار راحت تر است.

رنگ پارکت لمینت خانه

توجه به متراژ فضا به عنوان عامل مهم و تعیین کننده در انتخاب رنگ پارکت

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب رنگ پارکت لمینت، توجه به متراژ فضاست. چرا که رنگ های روشن به بزرگ نشان دادن محیط کمک می کنند و رنگ های تیره سبب کوچک نشان دادن فضا می شوند.

علاوه بر اینکه متراژ و بزرگی و کوچکی ساختمان معیار اصلی انتخاب رنگ پارکت لمینت می باشد، ارتفاع فضا نیز یکی دیگر از عناصر تعیین کننده رنگ پارکت می باشد. به عنوان مثال، اگر ارتفاع اتاق و نور آن کمتر باشد، بهتر است با انتخاب رنگ های روشن جلوه ی بصری آن را بلند تر و روشن تر کنید.

اهمیت تناسب رنگ پارکت با رنگ سقف و دیوار ها

یکی دیگر از فاکتور های تعیین کننده رنگ پارکت لمینت، تناسب رنگ پارکت با رنگ دیوارها و سقف می باشد.از نظر دید بصری، سطوحی مانند کف، سقف و دیوار ها از اهمیت بیشتری در طراحی دکوراسیون داخلی برخوردارند. بنابراین انتخاب رنگ پارکت لمینت به صورت درست و اصولی با انتخاب رنگ دیوارها و سقف، ارتباط تنگاتنگی دارد و نمی توان بدون توجه به این دو مورد مهم، رنگ پارکت لمینت را انتخاب کرد. به عنوان مثال، در صورت استفاده از کاغذ دیواری های با طرح شلوغ، حتما باید پارکت رنگ روشن با طرح خلوت تر انتخاب کرد تا به تعادل و هماهنگی مناسب رسید.

 با انتخاب رنگ پارکت لمینت  روشن و کاغذ دیواری یا رنگ دیوار روشن میتوان به فضا وسعت بسیاری بخشید.  ولی در صورت انتخاب رنگ پارکت لمینت و رنگ دیوار سفید و یکدست، ممکن است فضا سرد و بی روح نشان داده شود که میتوان با انتخاب تابلوهای رنگی و عناصر دکوراتیو با رنگ های مناسب، به فضا روح دمید و انرژی بخشید. چرا که سفیدی یکدست ممکن است باعث خستگی چشم شده و آزار دهنده باشد.

در صورت انتخاب رنگ دیوار تیره و رنگ پارکت لمینت و سقف روشن، فضا باریک تر و بلندتر نشان داده می شود. برای اتاق های با ارتفاع کم، میتوان از این ترکیب رنگی استفاده کرد. برعکس، اگر رنگ پارکت لمینت و سقف، تیره تر از رنگ دیوار ها باشد میتوان به فضایی با پهنای بیشتر دست یافت. همچنین در اتاق های با ارتفاع زیاد نیز میتوان با انتخاب رنگ پارکت لمینت تیره و  رنگ دیوار و سقف روشن، فضا را پهن تر نشان داد. برای بزرگ تر نشان دادن متراژ ساختمان، بهتر است از طرح و رنگ پارکت لمینت یکسان برای تمامی اتاق ها و پذیرایی و سایر فضاها استفاده کنید.

لمینت تیره

البته همانطور که میدانید، تمام این ترکیب رنگ ها به فاکتور های مختلف فضا و سایر پارامتر ها و مهم تر از همه به سلیقه افراد بستگی دارد و نمی توان قوانین ثابتی را برای هر مکانی وضع کرد. کفپوش لمینت را هم میتوان از هر رنگی  به شرط رعایت تعادل و هارمونی مناسب، انتخاب کرد. چرا که تنها در صورت وجود نظم و هماهنگی و تعادل در رنگ بندی، می توان به یک نتیجه جذاب و فوق العاده دست یافت.

هماهنگی رنگ پارکت لمینت با رنگ و مدل سایر لوازم

همانطورکه قبلا نیز گفتیم، عوامل بسیاری در انتخاب رنگ پارکت لمینت دخیل هستند که یکی دیگر از این موارد، رنگ و طرح سایر لوازم می باشد. برای نمونه، اگر رنگ مبلمان، پرده، سقف و دیوار و عناصر دکوراتیو و سایر لوازم، رنگ روشن هستند، نباید رنگ پارکت لمینت را از طیف رنگی روشن انتخاب کرد. زیرا منجر به وجود آمدن فضایی سرد و بی روح و کسل کننده می شود و قطعا در روحیات و احساسات افراد تاثیر خواهد گذاشت.

علاوه بر در نظر گرفتن رنگ لوازم، باید نوع و مدل وسایل دکوراتیو و مبلمان منزل یا محل کار را نیز برای انتخاب رنگ پارکت لمینت مورد ملاحظه و توجه قرار داد. چرا که مبلمان جزو لوازمی است که بصورت مستقیم بر روی پارکت لمینت قرار میگیرند، پس مطابقت و هماهنگی آن با کفپوش بسیار مهم است. به عنوان مثال، در صورت داشتن مبلمان رنگ روشن، بهتر است برای جلوگیری از یکنواخت بودن فضا، رنگ کفپوش متفاوت تر یا حتی تیره تر از رنگ مبلمان باشد. تطابق مبلمان راحتی با رنگ پارکت لمینت آسانتر از مبلمان چوبی و کلاسیک می باشد.

رنگ روشن پارکت لمینت

سایر عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ پارکت لمینت

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب رنگ پارکت لمینت، سبک زندگی و تعداد افراد خانواده و تعداد فرزندان نیز می باشد. همانطور که قبلا نیز گفتیم گرد و غبار در پارکت های رنگ روشن برخلاف رنگ های تیره، خیلی به چشم نمی آید. در مقابل، لکه ها در پارکت های رنگ تیره دیده نمی شوند. اگر فرصت کافی برای گردگیری و تمیز کاری ندارید، میتوانید از رنگ های روشن که که احساس آرامش و درخشندگی بیشتری را القا می کنند و گرد و غبار را کمتر نشان می دهند، استفاده کنید. ولی در صورت داشتن کودک در منزل، باید نگران لک شدن پارکت رنگ روشن نیز باشید و در نهایت با در نظر گرفتن تمام فاکتور های مهم، اقدام به انتخاب رنگ پارکت لمینت کنید.

در پایان، بار دیگر تاکید می کنیم که در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل، استثناهای فراوانی وجود دارند. موارد و نکاتی که ذکر کردیم، جزو نکاتی هستند که در حالت کلی صدق می کنند و مورد استفاده قرار داده شده اند. ولی در نهایت، سلیقه ی کاربران مهمترین اصل در انتخاب رنگ پارکت لمینت می باشد و این سلیقه است که حرف آخر را می زند. بنابراین با رعایت تعادل و ایجاد هارمونی مناسب بین تمام اجزا و رنگ پارکت لمینت در کنار سلیقه فردی، می توان به بهترین انتخاب ها در این زمینه دست یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با مامحصولاتخرید طلایی88320975
    در واتس اپ با ما در ارتباط باشید!
    مکالمه را شروع کنید
    سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
    ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم