مقایسه پارکت با پارکت لمینت ، سنگ و سرامیک !!!

انواع کفپوش

هدف از نوشتن این مقاله چیست و مقایسه‌ی میان کفپوش‌های پارکت و پارکت لمینت با سنگ و سرامیک چه کمکی به شما خواهد کرد؟

   قاعدتا تصمیم‌گیری برای خرید کفپوش اعم از: سنگ، سرامیک، پارکت یا… جهت پوشش فضای منزل یا مکان‌های دیگر، سخت و انتخاب آن کار راحتی نیست. شما برای اینکه بتوانید مطابق با سلیقه‌ی خود، فضای خانه و موارد دیگر یک کفپوش مناسب خریداری نمایید باید از راه‌هایی چون: پرس و جو از آشنایان، رجوع به افراد صاحب نظری که در این حوزه مشغول فعالیت هستند، مراجعه به مغازه‌های مختلف و… اقدام کنید. برخی از این راه‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد و به تجربه‌ی شما در این زمینه بیفزاید. همانطور که می‌دانید بعضی از این راه‌ها بسیار زمان‌بر یا مستلزم صرف هزینه هستند. در صورتی که شما می‌توانید همانطور که در خانه نشسته‌اید از طریق یک جستجوی ساده البته در سایت‌های معتبر و با مطالعه‌ی مقالات مرتبط با موضوع مد نظرتان یک تصمیم‌گیری عالی و انتخابی زیبا داشته باشید.

این محتوا به کدام یک از سوالات شما پاسخ خواهد داد؟

   سعی ما در ادامه‌ی این مقاله این است که با ذکر مطالبی مفید و جالب به برخی از پرسش‌های شما پاسخ دهیم. بخشی از سوالات شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

-تفاوت پارکت و لمینت با سنگ و سرامیک پیست؟

-خصوصیات منفی یا مثبت هر یک از کفپوش‌های مذکور چیست؟

-هنگام خرید هر یک از آنها چه نکاتی را در نظر داشته باشیم؟

-پارکت بهتر است یا سنگ؟ لمینت بهتر است یا سرامیک؟

   امیدواریم مطالبی که در ادامه خواهید خواند به گونه‌ای باشد که حداقل به بخشی از سوالات شما مخاطبان عزیز پاسخ دهد.

ذکر خصوصیات منفی و مثبت دو کفپوش پارکت و پارکت لمینت

ابتدا به ویژگی‌های پارکت و لمینت اشاره خواهیم کرد. این ویژگی‌ها شامل نکات منفی و مثبتی است که در مقاله‌ی دیگری تحت عنوان «مقایسه‎ی پارکت، پارکت لمینت، فرش و موکت» نیز ذکر شده است. در این‌جا نیز جهت جامع بودن مطالب، آن‌ها را بیان خواهیم کرد تا نسبت به سنگ و سرامیک نیز مورد بررسی قرار گیرند.

پارکت

نقاط مثبت کفپوش‌های پارکت و پارکت لمینت

 • همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، این دو کفپوش، مدل‌های جدیدتری نسبت به سنگ و سرامیک هستند.
 • ارزان‌تر بودن پارکت و لمینت را نسبت به سنگ می‌توان از دیگر ویژگی‌های مثبت این دو کفپوش به شمار آورد.
 • یکی دیگر از نقاط مثبتی که برای این دو کفپوش می‌توان برشمرد؛ حمل آسان‌تر این دو کفپوش است. در صورتی که سنگ و سرامیک به دلیل وزن سنگینی که دارند، حمل آنها مشکل‌تر از لمینت و پارکت است.
 • ویژگی دیگری که در مقالات راجع به آن صحبت شده است این است که لمینت و پارکت، حس موجود در طبیعت را به دلیل استفاده از خرده چوب و چوب به کار رفته در آن‌ها، به خوبی انتقال می‌دهند.
 • لمینت و پارکت، عایق صدا و حرارت هستند اما می‌توان گفت سنگ یا سرامیک فاقد این قابلیت هستند.

معایب پارکت لمینت و پارکت

 • می‌توان گفت عیب این دو کفپوش پارکت و لمینت، شیوه‌ی نگهداری آنها است که مراقبت و اصول مختص به خود را دارد اما سرامیک و سنگ راحت‌تر و با وسایل نظافتی ساده و سریع تمیز خواهند شد.

کاربرد پارکت و پارکت لمینت

   پس از اشاره به نکات مثبت و منفی لمینت و پارکت، در اینجا به شما خواهیم گفت پارکت و لمینت در کجاها استفاده می‌شود:

 • یکی از مکان‌هایی که می‌توان در آن از لمینت استفاده کرد، نمایشگاه‌های مختلف و همین طور مکان‌های دیگری که نیازمند یک کفپوش موقتی و چند روزه هستند. می‌توان گفت پارکت لمینت بهترین گزینه برای این فضاها است. از پارکت نیز می‌توان برای منزل مسکونی یا مکان عمومی استفاده نمود.
 • یکی دیگر از قسمت‌های خانه که می‎توان پارکت لمینت را نصب کرد، آشپزخانه یا دیگر فضاهای مرطوب است. در گذشته برای فضاهای مرطوب از سنگ یا سرامیک استفاده می‌شد اما اکنون، با نصب پارکت لمینت ضد آب می‌توان از این کفپوش جدید نیز برای زیبایی خانه بهره‌مند شد.

   در بخش دوم مقاله به بیان ویژگی‌ها و کاربرد سنگ و سرامیک خواهیم پرداخت.

پارکت لمینت

انواع سنگ‌های ساختمانی

   سنگ‌های ساختمانی جزو مصالحی است که بسیار در حوزه‌ی ساختمان‌سازی به کار می‌رود. این سنگ‌ها انواع مختلفی دارد که به عنوان کفپوش نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال: مرمریت، گرانیت، تراورتن و… است.

اشاره به برخی از مزایای سنگ

 • یکی از مزیت‌های سنگ این است که نسبت پارکت و لمینت از مقاومت بیشتری در برابر خط و خش برخوردار است.
 • سنگ‌ها همانگونه که گران قیمت هستند می‌توانند فضای منزل شما را مانند لمینت یا پارکت بسیار زیبا و لوکس نمایان سازند.

معایب کفپوش سنگ

 • خرید یک سنگ مرغوب و با کیفیت مستلزم هزینه‌ی بسیار است.
 • نصب و اجرای سنگ و سرامیک به عنوان کفپوش منزل، یک پروسه‌ی طولانی است و نیاز به بندکشی نیز دارد اما در مورد نصب لمینت و پارکت اینگونه نبوده و این کار به آسانی، بدون اتلاف وقت و صرف زمان بسیار، قابل انجام است.
 • نقطه ضعف دیگر سنگ نسبت پارکت و لمینت این است که  با رعایت نکردن اصول هنگام کار، پس از نصب احتمال نشست کردن آن وجود دارد.
 • عدم انتقال حس موجود در طبیعت
کفپوش سنگ

برخی از کاربردهای سنگ در ساختمان

 • یکی از فضاهایی که سنگ به عنوان کفپوش استفاده می‌شود، راه پله است.
 • سنگ برای پوشش سطح ایوان و تراس نیز که جزو فضای نیمه باز ساختمان است، به کار می‌رود.

مزایای کاربرد سرامیک

 • برخی از سرامیک‌های لعاب‌دار که یک لایه‌ی محافظ روی آن‌ها را پوشانده است، در برابر آب مقاوم هستند.
 • سنگ و سرامیک نسبت به لمینت و پارکت عمر طولانی‌تری دارند اما متریال به کار رفته در لمینت و پارکت نیز سبب شده است به عنوان یک کفپوش با کیفیت شناخته شده و بر حسب این مزیت در مکان‌های مختلف استفاده شوند.

معایب استفاده از سرامیک

 • یکی از معایب سرامیک و سنگ نسبت به پارکت و لمینت این است که نصب آن، سازه‌ی ساختمان را سنگین می‌کند. به عبارت بهتر به اصطلاح مهندسان سازه، باعث ایجاد بار مرده بر روی سازه می‌شود که این موضوع بدون شک، در هزینه‌ی ساخت سازنده تاثیر‌گذار است.
 • به اصطلاح، گره و طرح سرامیک در هر محصول آن تکراری است و این تکرار را می‌توان به خوبی هنگام نصب مشاهده کرد. این نکته سبب می‌شود که فضای شما از لحاظ بصری جلوه نداشته باشد.
کفپوش سنگی

کاربرد سرامیک در فضاهای مختلف

 • سرامیک را با توجه به ویژگی‌هایی که گفته شد می‌توان در فضاهایی مانند: سرویس بهداشتی، حمام و… به کار برد.
 • کاربرد سرامیک در فضایی مثل کانتر یا جزیره‌ی آشپزخانه به دلیل مقاومت در برابر لکه‌های احتمالی، آب و… نیز می‌تواند کاربردی و زیبا باشد.

بالاخره کدام یک از کفپوش‌های ذکر شده، بهتر است؟

   تا این قسمت از مقاله در مورد نقاط مثبت و نقاط ضعف چهار کفپوش زیبا یعنی؛ پارکت، لمینت، سنگ و سرامیک صحبت شد. امیدواریم مطالبی که بیان شد تا حدودی جواب برخی از سوالات شما را داده باشد اما شاید یک سوال اساسی و کلیدی هنوز در ذهنتان باقی مانده باشد؛ ممکن است با مطالعه‌ی مطالبی که ذکر شد بپرسید بالاخره کدام کفپوش را بخریم؟ یا کدام کفپوش مناسب خانه‌ی ماست؟ در واقع باید بگوییم نمی‌توان گفت کدام بهتر است یا کدام کفپوش خوب نیست.

عوامل مهم در انتخاب یک کفپوش مناسب بر اساس اقلیم جغرافیایی و…

   پس از بررسی و تحقیق در مورد ویژگی‌های خوب و بد یک کفپوش باید گفت انتخاب آن به چند عامل مهم بستگی دارد. در واقع شرایط و علایق شما تعیین کننده‌ی خرید شما است. برخی از این عوامل عبارت است از:

 • اقلیم جغرافیایی: شما وقتی می‌خواهید برای خرید یک کفپوش اقدام کنید، باید به اقلیم جغرافیایی و همچنین منطقه ای که در آنجا ساکن هستید، توجه کنید. به عنوان مثال: در مناطق مرطوب میتوانید از کفپوش‌هایی چون: سرامیک و سنگ استفاده نمایید. این دو کفپوش که نام برده شد نسبت به لمینت و پارکت، دوام بهتری در مقابل رطوبت دارند. البته پارکت لمینت‌های ضد آب را نیز فراموش نکنید. شما می‌توانید در صورت تمایل به این نوع کفپوش، با کسب مشاوره از افراد متخصص، تصمیم‌گیری آسان‌تر و تجربه و خاطره‌ی بهتری از خرید خود داشته باشید.
 • کارکرد فضای مورد نظر: شما با توجه به اینکه برای چه فضایی قصد دارید کفپوش بخرید، نوع انتخابتان فرق می‌کند. ما در اینجا با یک مثال برای شما روشن خواهیم کرد که هر کدام از کفپوش‌های مختلف مناسب چه فضایی است؟

   در یک مکان اداری فضاهایی مختلف با کارکردهای متفاوتی مانند: سالن یا اتاق کنفرانس، آبدارخانه، لابی ساختمان، سرویس بهداشتی و… وجود دارد. در زیر به کفپوش مناسب برای برخی از این فضاها اشاره خواهیم کرد.

سرامیک

کفپوش مناسب جهت کاربرد در لابی یک ساختمان اداری: در این‌جا باید از کفپوشی استفاده شود که علاوه بر کیفیت، جذابیت و جلوه ی خاصی داشته باشد زیرا این قسمت ورودی ساختمان است و باید توجه‌ی ارباب رجوع یا کارمندان را به خود جذب نماید. از کفپوش مناسب این فضا می‌توان به کفپوش‌های پارکت و لمینت اشاره کرد.

کفپوش مناسب برای فضای آبدارخانه: برای این فضا باید کفپوشی در نظر گرفته شود که در صورت خیس و لکه شدن و… راحت‌تر تمیز شود. سرامیک از کفپوش‌های مناسب جهت استفاده در این فضا است.

   مثالی که در بالا آورده شد مربوط به ساختمان اداری و یک فضای عمومی بود. شما جهت انتخاب کفپوش منزل خود یا دیگر مکان‌ها می‌توانید از کارشناسان این زمینه، مشاوره دریافت کنید. در صورت تمایل نیز می‌توانید با مشاوران شرکت پارکت دنیز تماس گرفته و اطلاعات مفیدی کسب نمایید.

عوامل مهم دیگر در انتخاب کفپوش

 • میزان تردد: به طور کلی می‌توان گفت سنگ یا سرامیک برای کاربرد در مکان‌های شلوغ و پرتردد چون: مراکز تجاری، بیمارستان‌ها، ادارات و… دوام بیشتری دارد اما همانطور که بارها و بارها به این نکته اشاره شده است؛ امروزه لمینت و پارکت نیز با دارا بودن ویژگی‌هایی چون: کیفیت، مرغوب و مقاوم بودن جایگاه خود را جهت کاربرد در مکان‌های پر رفت و آمد تثبیت کرده‌اند.
 • هزینه و بودجه: یکی از عوامل بسیار تاثیر‌گذار در هر خرید، میزان هزینه و بودجه‌ای است که برای خرید خود کنار گداشته‌اید. در این محتوا اشاره‌ی کوتاه و کلی به گران یا ارزان قیمت بودن هر کفپوش شد. شما می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید یک کفپوش مناسب برای منزل خود تهیه نمایید.
 • سلیقه: مورد آخری که به آن می‌پردازیم مربوط به سلیقه‌ی شخصی شما است. برخی از کفپوش‌ها در بازار از تنوع بسیار برخوردار و در طرح و رنگ‌های متعدد و متنوع موجود هستند اما در نهایت شما باید یک کفپوش مناسب با فضای منزل، مبلمان، اکسسوری‌ها و… انتخاب کنید.

نکات کلی جهت مقایسه‌ی پارکت و پارکت لمینت با سنگ و سرامیک

   در مطالب ابتدایی مقاله به نکاتی جهت بررسی و مقایسه‌ی کفپوش‌ پارکت و سه کفپوش دیگر اشاره شد. در این‌جا نیز برای دسترسی آسان، برخی از همان نکات به صورت موردی و یکجا آورده می‌شود:

 • مقایسه‌ی کفپوش‌ها از نظر عمر طولانی
 • نظافت آسان و سریع
 • دوام در برابر آب
 • حمل آسان
 • القا کننده‌ی حس طبیعت
 • مقاومت در برابر خط وخش
 • تنوع کفپوش
 • خرید ارزان، گران یا به صرفه
پارکت لمینت

برخی از نکات مشترک میان این چهار کفپوش

   کفپوش‌های پارکت، سنگ و… که با یکدیگر مقایسه شدند دارای نقاط منفی و مثبت مجزایی بودند، اما جالب است بدانید ویژگی‌های مشترکی نیز در آن‌ها دیده می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرند. به عنوان مثال:

 • سُر بودن این چهار کفپوش البته در صورت خیس بودن
 • در صورت نصب نادرست و یا کیفیت نامناسب هر یک از کفپوش‌های ذکر شده، هنگام راه رفتن بر روی آن ممکن است سر و صدا ایجاد کند.

جمع بندی

   ما سعی کردیم در این مقاله کفپوش‌ها را به صورت‌های گوناگون؛ از جهت نوع کاربرد و ویژگی‌های آن‌ها مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم ویژگی‌های ذکر شده بسیار جالب و کاربردی باشد، بتواند شما را در انتخاب کفپوش مورد نظر راهنمایی کند و نهایتا از این مقاله رضایت داشته باشید.

   قبل از این نیز گفتیم مقالات موجود در سایت‌های معتبر دسترسی شما را به مطالب آسان‌تر می‌کند اما شما می‌توانید به طور مستقیم نیز، سوالات خود را در مورد جزئیات هر یک از کفپوش‌ها با شرکتی که در بالا، نام آن ذکر شد در میان گذاشته و پاسخ آن‌ها را به طور شفاف دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با مامحصولاتخرید طلایی88320975
  در واتس اپ با ما در ارتباط باشید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم