همه چیز درباره دکوراسیون اتاق خواب ( با عکس )

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب یکی از بخش های مهم طراحی و دیزاین داخلی هر خانه به شمار می آید. زیرا افراد ساعاتی از وقت خود را جهت خواب و استراحت در این فضا می گذرانند. بنابراین برای داشتن خوابی راحت لازم است با اصول اولیه طراحی و چیدمان این بخش از خانه خود آشنا شد. ما در این مقاله قصد داریم تمام جنبه های یک اتاق خواب  با دکوراسیونی مناسب را مورد بررسی قرار دهیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

اهمیت تعیین هدف از تغییر و یا انتخاب دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب مدرن

پیش از کار بر روی دکوراسیون اتاق خواب لازم است هدف خود را از انجام این کار مشخص کرد. تعیین هدف باعث می شود تا مسیر بر اساس انتظارات نهایی طی شود. همچنین آن چه در آخر کار مشاهده خواهد شد تا حد زیادی با خواسته اولیه مطابقت داشته باشد. در حقیقت هدف را  باید طبق سلیقه و شخصیت فرد استفاده کننده از اتاق خواب و فضایی که در دسترس قرار دارد تعیین کرد.

موارد مهم جهت داشتن مناسب ترین دکوراسیون اتاق خواب

۱ : محل و مکان قرارگیری تختخواب.

۲ :  رنگ دیوار و طراحی سقف اتاق.

۳ : انتخاب رنگ دیوارها و وسایل اتاق خواب.

۴ : استفاده از آینه برای اتاق خواب.

۵ : انتخاب فرش و یک قالیچه متناسب با سایز و ابعاد اتاق.

۶ : نورپردازی مناسب و ایجاد روشنایی در اتاق.

استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب ایرانی

آینه یک وسیله مهم و ضروری در دکوراسیون اتاق خواب است. در صورتی که اتاق خواب دارای فضای مناسبی باشد می توان از یک آینه قدی استفاده کرد. حال اگر فضای اتاق خواب کوچک است آینه رومیزی و یا آینه های روی درآور بهترین گزینه هستند. در هر صورت استفاده از آینه در اتاق خواب را نباید فراموش کرد و در هر شرایطی باید از یک مدل آن استفاده کرد. لازم به ذکر است قرار دادن آینه در مقابل تخت ایده ای  قدیمی می باشد که توسط بسیاری از طراحان مطرح رد شده است.

اهمیت تعیین بودجه پیش از طراحی  دکوراسیون اتاق خواب

کار بر روی دکوراسیون اتاق خواب معمولا مستلزم صرف هزینه های بالا است. بنابراین بعد از تعیین هدف از انجام این کار لازم است بودجه را نیز مشخص کرد. این کار سبب می شود بر اساس میزان بودجه بر روی دکوراسیون کار کرده و از ایجاد طرح های گران قیمت خودداری نمود.

بهترین رنگ جهت رنگ آمیزی اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب جدید

بهترین رنگ ها جهت استفاده در دکوراسیون اتاق خواب رنگ های سرد و خنثی هستند. زیرا این رنگ ها احساس آرامش و امنیت را در افراد ایجاد می کنند. در رنگ آمیزی اتاق خواب حدالامکان باید از رنگ های گرم دوری کرد. دلیل این امر نیز احساس نشاط و هیجانی است که به واسطه این رنگ ها در انسان به وجود می آید. این احساسات باعث می شوند افراد در چنین فضاهایی نتوانند آن طور که باید و شاید استراحت کرده و خواب عمیقی را تجربه کنند.‌

رنگ آبی، سفید، سبز، طوسی، خاکستری  و سرمه ای از جمله رنگ های مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب هستند. همچنین در کنار رنگ آمیزی دیوار ها با رنگ های سرد و خنثی لازم است رنگ وسایل نیز از این طیف رنگی انتخاب شوند. این کار علاوه بر ایجاد هماهنگی میان تمام بخش ها سبب ایجاد فضایی آرامش بخش در اتاق خواب می شود.

مناسب ترین نور در دکوراسیون اتاق خواب

به طور قطع مناسب ترین و بهترین نور برای استفاده در دکوراسیون اتاق خواب نور طبیعی است. نور طبیعی علاوه بر مقرون به صرفه بودن سبب ایجاد آرامش می شود. همچنین  افراد می توانند از خواص درمانی نور طبیعی در اتاق خود نیز بهره ببرند. برای وارد کردن نور طبیعی به اتاق خواب تعبیه یک پنجره با ابعاد  مناسب بهترین راه حل است.

به طور کلی در دکوراسیون اتاق خواب بهتر است از چند چراغ روشنایی با میزان نور متفاوت استفاده کرد. این کار باعث می شود  تا بر اساس میزان نیاز به نور و در موقعیت های مختلف از آنها استفاده کرد. همچنین استفاده از یک لوستر مطابق با سبک دکوراسیون میتواند بهترین آیتم برای اتاق خواب باشد. زیرا علاوه بر نور می ­توان از آن به عنوان یک اکسسوری جذاب استفاده کرد.

اهمیت کفپوش و انواع مختلف آن برای استفاده در دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب کف پارکت

دکوراسیون اتاق خواب بدون یک کفپوش مناسب و هماهنگ با فضا ناقص تلقی می شود. بنابراین یکی از مواردی که پیش از هر چیز مد نظر قرار می گیرد کفپوش است که در انواع مختلفی در بازار وجود دارند.

 • کاشی و سرامیک

استفاده از کاشی و سرامیک به عنوان کفپوش اتاق خواب شاید انتخابی عجیب و غیر معمول به نظر برسد. با این حال داشتن برخی مزایا می تواند این نوع از کفپوش را در لیست انتخاب قرار دهند. تمیز کردن آسان و تنوع طرح و رنگ از جمله این مزایا می باشند. طرح و رنگ های متنوع این نوع کفپوش باعث شده تا از آن در انواع  اتاق خواب از جمله دکوراسیون اتاق خواب پسرانه و دکوراسیون اتاق خواب دخترانه  استفاده شود.

 • چوب پنبه

یکی از پرطرفدارترین کفپوش های حال حاضر کفپوش چوب پنبه است. چوب پنبه انتخابی مناسب برای دکوراسیون های روستیک است. همچنین به دلیل نرمی و ایجاد گرما در زیر پا می توان از آن در مناطق سردسیر استفاده کرد.

 • پارکت چوبی

پارکت ها مناسب ترین انتخاب جهت پوشش کف در انواع دکوراسیون اتاق خواب هستند. این نوع کفپوش به راحتی تمیز شده و برای کف اتاق خواب و کودکان خردسال بهترین گزینه می باشند.

 • کفپوش بامبو

این نوع کفپوش به دلیل سردی می توانند بهترین انتخاب برای مناطق گرمسیر باشند. همچنین به دلیل قیمت پایین و مقرون به صرفه  جایگزینی عالی برای کفپوش های چوبی به شمار می آیند.

 • کفپوش بتنی

این نوع کفپوش ها نیز در کنار کاشی و سرامیک جزء غیر معمول ترین کفپوش ها به شمار می آیند. با این حال در سبک های مدرن به شدت و به وفور مورد توجه و استفاده قرار گرفته اند. کفپوش های بتنی به دلیل قابلیت طرحدار شدن به وسیله انواع چسب های طرح دار در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه و دکوراسیون اتاق خواب دخترانه به وفور استفاده می شوند.

 اهمیت انتخاب المان مناسب در طراحی و دیزاین اتاق خواب

پارکت لمینت اتاق خواب

مهمترین نکته درباره انتخاب المان ها در دکوراسیون اتاق خواب خودداری از خرید ست کامل المان ها است. با این حال خرید المان های مورد نیاز و تکی می تواند فضایی کاربردی و جمع و جور را به ما تحویل دهند. خرید المان های غیر قابل استفاده و غیر کاربردی نه تنها فضا را شلوغ می کنند بلکه سبب صرف هزینه بیشتر نیز می شوند.‌

نکات مهم و کلیدی در دکوراسیون اتاق خواب

در دکوراسیون اتاق خواب موارد و نکات مهمی وجود دارند که رعایت اصولی هر کدام سبب ایجاد فضایی دلنشین و کاربردی می شود. از جمله این موارد عبارتند از:

۱ : جلوگیری از شلوغی و نابسامانی: اتاق خواب مکانی جهت استراحت و خواب و گاهی هم پرداختن به مواردی همچون کتاب خواندن است. بنابراین فضای آن باید فضایی باز و به دور از آشفتگی باشد. از این رو بهتر است از قرار دادن وسایل اضافه و غیر کاربردی در آن خودداری کرد. فضای اتاق خواب هر چقدر جمع و جور تر و مرتب تر باشد قطعا کاربردی تر و مناسب تر خواهد بود.

۲ : انتخاب کاغذ دیواری: از جمله مهمترین نکات در طراحی انواع اتاق خواب پسرانه و دخترانه و سایر اتاق خواب ها به کار بردن کاغذ دیواری است. استفاده از کاغذ دیواری با طرحی ساده و رنگی ملایم میتواند فضایی ارام و دوست داشتنی را در اتاق خواب ایجاد کند. 

۳ : بکارگیری ایده های کلاسیک: استفاده از ایده های کلاسیک میتواند فوق العاده ترین دکوراسیون اتاق خواب را به وجود بیاورند. با انداختن فرش در وسط اتاق و یا استفاده از چندین وسیله چوبی می توان فضایی کلاسیک را ایجاد کرد.

۴ : طراحی و ایجاد دیوار غالب: دیوار غالب یکی از ایده های جذاب در دکوراسیون اتاق خواب دخترانه و پسرانه است. برای این کار می توان دیوار پشت تخت را با استفاده از کاغذ دیواری به دیوار غالب تبدیل کرد.

۵ : استفاده از شومینه: استفاده از شومینه در اتاق خواب، ایده ای هیجان انگیز است که در فصول سرد سال می تواند آرامش بخش ترین و راحت ترین فضا را نصیب افراد کند. در صورت استفاده از شومینه لازم است سایر بخش های اتاق ساده طراحی شوند تا زیبایی شومینه به نقطه مرکزی اتاق تبدیل شود.

۶ : استفاده از میز پاتختی: میز پاتختی علاوه بر ایجاد انسجام در فضای اتاق خواب یکی از کاربردی ترین وسایل نیز به شمار می آید. بنابراین بهتر است از آن غافل نشد و ازیک مدل پایه کوتاه برای کنار تخت استفاده کرد.

۷ : ایجاد فضای نشیمن در گوشه ای از اتاق: امروزه از اتاق خواب جهت مطالعه و سرگرم شدن با برخی روزمرگی های شخصی استفاده می شود. از این رو بهتر است در گوشه ای از اتاق با قرار دادن چند صندلی راحت و یک میز فضایی دنج و راحت برای خود ایجاد کرد.

کلیدی ترین و حساس ترین نکته جهت طراحی اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب بچه

کلیدی ترین و حساس ترین نکته در خصوص دکوراسیون اتاق خواب این است که چه کسی از اتاق استفاده می کند. همچنین فرد استفاده کننده دارای چه ویژگی و خصوصیت است. زیرا مهم ترین هدف از دیزاین و طراحی اتاق خواب دادن حس آرامش و راحتی به فرد یا افراد استفاده کننده است.

اقدامات مهم برای داشتن اتاق خواب شیک و لوکس

طراحی دکوراسیون اتاق خواب را می توان به روش ها و با سبک های مختلف اجرا کرد. برای داشتن یک اتاق خواب لوکس لازم است از وسایل و المان های لوکس استفاده کرد. قرار دادن یک تخت با متریالی عالی و شیک در اتاق یا انتخاب آباژوری با تزئینات ویژه می توانند شما را در داشتن یک اتاق خواب لوکس یاری کنند. همچنین نصب چندین تابلوی شیک و گران قیمت نیز از جمله ایده هایی جالب برای دست یابی به اتاق خوابی لوکس به شمار می آیند.

اهمیت سقف در طراحی و دیزاین اتاق خواب

سقف یکی از بخش های مهم در دکوراسیون اتاق خواب است که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می گیرد. استفاده از ابزارهای مختلف در سقف و رنگ آمیزی مناسب آن می توانند نقش مهمی در دلنشین بودن فضا ایفا کنند.‌ استفاده از پنل های چوبی، کاغذ دیواری، گچبری های کلاسیک و سقف کاذب از جمله روش های روح بخشیدن به سقف اتاق خواب هستند. روش های ذکر شده هر کدام برای نوعی و سبکی  خاص از طراحی مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت استفاده صحیح از این روش ها هر کدام می توانند در نوع خود بی نظیر و هیجان انگیز باشند.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب عروس

دکوراسیون اتاق خواب عروس نسبت به سایر اتاق خواب های دیگر باید مجلل و پر زرق و برق باشد. همچنین چیدمان تخت و میز آرایش، آباژور و کمد لباس ها باید به نحوی باشند که علاوه بر در دسترس بودن مسیر رفت و آمد را مسدود نکنند. زیباترین رنگ جهت رنگ آمیزی اتاق خواب عروس رنگ سفید و کرمی روشن است. لازم به ذکر است که جهت دیزاین اتاق عروس بهتر است از المان ها و ایده های مدرن استفاده کرد.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک

امروزه اغلب افراد برای انجام و اجرای دکوراسیون اتاق خواب کودک از یک تم خاص استفاده می کنند. استفاده از تم برای اتاق خواب کودکان ایده ای منحصر به فرد و جالب است. البته گاهی  تلفیق تم با برخی المان های دیگر می تواند فضایی دوست داشتنی برای آنان ایجاد کند. مهم ترین مسئله در طراحی اتاق خواب کودکان توجه به سن، علایق و ویژگی های  روحی آن ها است. بهترین رنگ برای رنگ آمیزی دیوارها و وسایل اتاق رنگ های صورتی و آبی ملایم هستند. همچنین گاهی ترکیب رنگ سفید با این دو رنگ می تواند بر جذابیت اتاق اضافه کند.

سخن آخر

تمام نکاتی که در این مقاله در خصوص دکوراسیون اتاق خواب مطرح شدند صرفا جهت ایده گرفتن خوانندگان عزیز بوده است. این ایده ها به راحتی در انواع اتاق خواب ها از جمله اتاق خواب پسرانه و دخترانه قابل اجرا هستند. همچنین به کارگیری راهکارهای ارائه شده می توانند افراد را از تغییر طراحی اتاق شان برای مدت های طولانی بی نیاز کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با مامحصولاتخرید طلایی88320975
  در واتس اپ با ما در ارتباط باشید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم