دکوراسیون منزل ، هرچیزی که باید بدانید !!!

دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل یکی از موارد مهمی است که اخیرا به بخش جدا نشدنی از زندگی انسان ها تبدیل شده است. انسان ها با سلایق و علایق متفاوت خواستار اجرای نوعی از دکوراسیون برای منزل خود هستند. از این رو ویژگی ها و خصوصیات دکوراسیون ها سلانه در حال تغییر هستند. همچنین تمامی دکوراسیون ها دارای اصول و قوانین مختلفی برای اجرا هستند  که برای دست یابی به فضایی زیبا رعایت آن ها اجباری است.

طراحی دکوراسیون منزل چیست؟

طراحی دکوراسیون منزل به معنی ایجاد هماهنگی میان تمام اجزای خانه است. این کار با هدف جذاب تر شدن و ایجاد فضایی زیبا و خاص در خانه انجام می شود. انتخاب سبک باعث می شود شما گزینه های جذابی را در پیش روی خود داشته باشید و به وسیله ی آن ها چیدمان منزل خود را انجام دهید. تعیین این اصل مهم در دکوراسیون باید پیش از خرید وسایل انجام بگیرد. زیرا هر سبکی نیازمند نوعی وسیله با ویژگی های خاص است.

نکته: هدف از اجرای انواع دکوراسیون در خانه به خصوص دکوراسیون مدرن، ایجاد فضایی آرام، دلنشین و زیبا برای زندگی افراد  است.

مراحلی که در اجرای دکوراسیون منزل باید طی شوند

 • نیاز سنجی
 • انتخاب سبک
 • تعیین و تقسیم بودجه
 • تهیه مودبرد

فاکتور های مهم در دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل لاکچری

جهت طراحی و اجرای دکوراسیون منزل فاکتورهای مهمی وجود دارند که لازم است  مد نظر قرار بگیرند. این فاکتور ها سبب می شوند تا دکوراسیون در کمترین زمان ممکن و به بهترین شیوه اجرا شود. یکی از این فاکتور ها مبلمان است. مبل ها نقش مهمی در دکوراسیون خانه ایفا می کنند و امروزه به عضو جدا نشدنی در انواع سبک ها تبدیل شده اند. بنابراین داشتن دقت کافی در انتخاب آن ها بسیار مهم و حیاتی است.

از دیگر فاکتور های مهم در دکوراسیون منزل انتخاب قاب مناسب برای عکس ها و تابلو ها است. زیرا قاب ها می توانند هماهنگی جالبی میان وسایل منزل به وجود بیاورند. از این رو  لازم است در انتخاب آنها وسواس به خرج داد. طراحی و چیدمان بخش نشیمن از دیگر فاکتور های مهم در این خصوص می باشد و بهتر است نور، رنگ و وسایل مورد استفاده در این بخش به شدت مورد توجه قرار بگیرند. نور کافی می تواند هماهنگی و جذابیت خاصی به این بخش از خانه ببخشد.

اهمیت پارتیشن بندی در دکوراسیون منزل

پیش از هر چیز باید دانست که پارتیشن بندی در دکوراسیون منزل مختص منازلی است که دارای متراژ وسیعی هستند. پارتیشن بندی باعث می شود فضا های خالی و خلوت به خوبی پر شوند و از آن ها نهایت استفاده را برد. به همین منظور لازم است آشپزخانه را از نهار خوری جدا کرده و بخش پذیرایی را از قسمت ورودی تفکیک کرد.‌ پارتیشن بندی بهترین آیتم برای افرادی است که خواهان تلفیق سبک های مختلف در دکوراسیون داخلی منزل خود هستند.

تاثیر گذار ترین بخش در دکوراسیون مدرن و سایر دکوراسیون ها چیست؟

تاثیرگذارترین بخش در انواع دکوراسیون منزل بخصوص دکوراسیون مدرن کفپوش ها هستند. کفپوش ها تاثیر هیجان انگیز و فوق العاده ای در فضای منزل ایجاد می کنند. به عنوان مثال برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی می توان از پارکت های چوبی استفاده کرد. همچنین جهت ایجاد فضایی مدرن و امروزی می توان از کفپوش های چوب پنبه ای بهره گرفت.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی منزل

 • سبک مینیمال

این سبک یکی از سبک های جدید و پر طرفداری است که طی سال های اخیر رواج پیدا کرده است. سبک مینیمال مناسب فضا های محدود و کوچک است. از جمله موارد مهم این سبک بکارگیری لوازم دکوری بسیار، استفاده از رنگ های ملایم و خنثی و نور طبیعی است.

 • سبک مدرن

دکوراسیون مدرن برگرفته از سبک مینیمال است که تنها در برخی موارد جزئی با هم تفاوت دارند. استفاده از رنگ های صورتی و آبی فیروزه ای در کنار رنگ های ملایم و خنثی تنها تفاوت این سبک با سبک مینیمال است. در سبک مدرن تمامی وسایل خانه مدرن بوده و در مقیاس کم استفاده می شوند.

 • سبک سنتی ایرانی

این سبک یکی از محبوب ترین و با ارزش ترین سبک های دکوراسیون منزل است که مختص به ایرانیان قدیم است. استفاده از ظروف قدیمی، عتیقه جات، فرش های دستباف و پارچه های ساتن و مخمل و لوازم مینا کاری شده از جمله نشانه های این نوع دکوراسیون می باشند.

 • سبک کلاسیک

این نوع سبک دارای فضایی شلوغ و رنگارنگ است و تا حد زیادی شبیه به سبک سنتی است. این سبک برگرفته از سبک های اصیل اروپایی است که در میان ما ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار است. زیرا ایرانیان علاقه خاصی به سبک های شلوغ  دارند.

 • سبک بوهمی یا بوهو

یکی از سرزنده ترین و شاد ترین سبک های موجود سبک بوهمی است که طی سال های اخیر در میان ایرانیان رواج پیدا کرده است. نکته مهم در خصوص این سبک رنگ های متنوعی است که در آن استفاده می شوند. در حقیقت  در این سبک تمام اشیاء و لوازم منزل بدون پیروی از قانون خاصی در کنار هم چیده می شوند. 

 • سبک آرت دکو

این سبک از دکوراسیون خانه مورد پسند هنرمندان است. افرادی که دارای روحیه ای لطیف و حساس هستند از جمله دوستداران این سبک می باشند. وسایل مدرن مانند: شیشه، چوب، آینه، کروم در این سبک به وفور قابل مشاهده هستند. همچنین رنگ‌های تیره، مبلمان بزرگ، نقش های هندسی و طرح‌های لایه‌ای از جمله مهم ترین ویژگی های این سبک هستند.

اهمیت استفاده از لوازم دکوری در دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون منزل ارزان

استفاده از لوازم دکوری سبب ایجاد جذابیت و زیبایی خیره کننده ای در دکوراسیون منزل می شود. استفاده از این ابزار و وسیله ها چیدمان خانه را به کلی تحت تاثیر قرار می دهند و سبب بالا بردن روحیه افراد می شوند. لازم به ذکر است که برای بهره گیری صحیح از وسایل دکوری باید در جا و مکان مناسب خانه از آنها استفاده شود. شمع های تزئینی، دیوار کوب های کلاسیک و با مدرن و لوازم و تندیس های چوبی از جمله لوازم دکوری مناسب برای طراحی منزل هستند.

نکته: گاهی برای گرم تر و صمیمی تر کردن فضای خانه می توان از برخی المان های خاص استفاده کرد. استفاده از شومینه به جای بخاری و حذف عناصر مصنوعی و جایگزین کردن عناصر طبیعی به جای آن ها، بهترین ایده می باشند.

عناصر مهم در دکوراسیون خانه

دکوراسیون منزل دارای عناصر مختلفی است که در همه سبک ها دیده می شوند. این عناصر عبارتند از:

 • رنگ

یکی از عناصر مهم و حیاتی در طراحی منازل رنگ است. در واقع هیچ طراحی و سبکی بدون رنگ قابل اجرا نمی باشد.

 • فضا

تا فضا نباشد دکوراسیونی نیز وجود نخواهد داشت. در حقیقت فضا همان جایی است که لوازم و اشیاء را با رنگ ها و شکل ها و اندازه های مختلف در کنار هم قرار می دهند.

 • شکل

شکل ها همان خطوط هندسی هستند که نقش پر رنگی در دکوراسیون منزل ایفا می کنند. شکل ها روح فضای ایجاد شده هستند که در قالب دکوراسیون قابل مشاهده می باشند.

 • خط ها

خط ها شکل ها را تشکیل می دهند و شکل ها دکوراسیون را پدید می آورند. این جامع ترین تعریفی است که می توان درباره خط ها ارائه داد.

 • بافت و الگو

بافت و الگو دو عنصر بسیار مهم در زیبایی دکوراسیون هستند. الگو طرحی است که بر روی دیوار، پرده و یا فرش کشیده شده و بافت چگونگی لمس و نمایش سطوح را به تماشا می گذارد.

منظور از نقطه کانونی در دکوراسیون خانه چیست؟

دکوراسیون منزل ساده

منظور از نقطه کانونی در دکوراسیون منزل جایی از خانه است که تمام وسایل و ابزارهای خانه بر اساس آن در فضا قرار داده می شوند. به زبان ساده تر نقطه کانونی یکی از موارد رعایت شده در انواع چیدمان ها و دکوراسیون ها است. محل قرار گیری تلویزیون، پنجره و یا تخت از جمله نقاط کانونی منازل هستند.

اقدام مهم در جهت ایجاد فضای فرهنگی و لاکچری در دکوراسیون منزل

برای ایجاد چنین فضایی در دکوراسیون منازل استفاده از کتاب و کتابخانه بهترین ایده است. قرار دادن کتاب های مختلف در طبقات و شلف های زمینی و دیواری می توانند فضای داخلی خانه را فرهنگی جلوه دهند. همچنین در کنار کتاب ها می توان از وسایل قدیمی و تابلو ها و حتی جام ها استفاده کرد.

اهمیت رعایت تعادل و تناسب در دکوراسیون منزل

رعایت تعادل و تناسب میان وسایل سبب ایجاد جذابیت فوق العاده ای در دکوراسیون منزل می شود. برای این منظور می توان از نقطه کانونی در خانه استفاده کرد و با استفاده از  وسایل تعادل متقارن ایجاد کرد. همچنین می توان با نقطه کانونی تعادل غیر متقارن را به وجود آورد. برابر کردن وزن دیداری اشیاء از جمله راه های ایجاد تعادل غیر متقارن است. مهم ترین مسئله در این باره حفظ تعادل و تناسب در تمامی موارد از جمله دیوارپوش ها، رنگ ها و مبلمان است.

دلایل اهمیت رنگ در دکوراسیون خانه

بدون شک رنگ های به کار رفته در بخش های مختلف تاثیر بسزایی در زیبایی دکوراسیون منزل دارند. با توجه به اهمیت رنگ ها بهتر است آن ها را مطابق با ذوق و سلیقه خود انتخاب و به کار برد. همچنین بهتر است رنگ انتخابی با دکوراسیون مورد نظر دارای هماهنگی و تناسب باشد. به طور کلی برای بخش هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی می توان از ترکیب چند رنگ استفاده کرد.‌

نکات مهم در خصوص نورپردازی در دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل لوکس

موثر ترین مسئله در دکوراسیون منزل مسئله نورپردازی و تامین روشنایی خانه است. نورعلاوه بر آن که جزء عناصر اصلی در دکوراسیون مدرن است بخش  جذاب فضا نیز به شمار می آید. زیرا یک نورپردازی مناسب سبب ایجاد فضایی منحصر به فرد خواهد شد. در واقع موضوع مهم وجود نور مناسب برای بهتر دیده شدن اشیاء در خانه است حال نور طبیعی باشد یا مصنوعی تفاوتی نمی کند.

موارد مهم درباره استفاده از گلدان و گل های طبیعی در دکوراسیون منزل

به طور حتم استفاده از گل های طبیعی در دکوراسیون منزل سبب ایجاد حس سرزندگی و شادابی در افراد می شود. گل های طبیعی تنها عناصر و اجزاء ی هستند که در تمامی سبک ها کاربرد دارند و مانعی برای استفاده آنها وجود ندارد. علاوه بر گل های طبیعی می توان از گلدان های زیبا نیز در دکوراسیون منزل استفاده کرد. البته برای استفاده از گلدان باید سبک خانه را مورد توجه قرار داد. در صورت انتخاب گلدان مناسب با سبک دکوراسیون می توان شاهد بهبود کیفیت فضای خانه بود.

تفاوت اصلی سبک امروزی و مدرن در دکوراسیون منزل

اغلب افراد از تفاوت میان سبک امروزی و مدرن در دکوراسیون منزل بی خبر هستند. بسیاری از افراد سبک امروزی را همان سبک مدرن می دانند اما حقیقت چیز دیگری است و میان این دو سبک تفاوت های بارزی وجود دارد. طرفداران سبک امروزی افرادی هستند که اطلاعات جامعی درباره دنیای طراحی و مد دارند. مهم ترین تفاوتی که برای این دو سبک وجود دارد قوانین و قدمت سبک مدرن نسبت به سبک امروزی است.

سبک مدرن قدیمی تر بوده و چیدمان وسایل در آن بر اساس قواعد و اصول خاصی انجام می گیرد. این در حالی است که سبک امروزی از انعطاف بیشتر برخوردار بوده و در آن به خواسته و تمایلات افراد توجه ویژه می شود.

نکته: دکوراسیون منزل شامل موارد بسیاری می شود. دکوراسیون خانه تنها مختص به چیدمان وسایل نیست. بلکه انتخاب کفپوش، طراحی دیوارها، طراحی سقف و تقسیم بندی نقاط مختلف خانه از جمله موارد مهم در این نوع  دکوراسیون هستند.

کلام پایانی

دکوراسیون منزل و نحوه اجرا و طراحی آن مهم است. زیرا شما در این فضا زندگی می کنید و ممکن است زیباترین و مهم ترین لحظات و ساعات عمرتان را در آن سپری کنید. بنابراین نوع سبک و موارد کلی و جزیی که در این باره اجرا می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. همچنین بهتر است در نحوه انتخاب وسایل خانه خود دقت لازم را داشته باشید.  زیرا هر چقدر هم یک دیزاینر و یک طراح کار کشته باشید در صورتی که وسایل مناسب در دسترس نداشته باشید، نمی توانید دکوراسیون مورد نظرتان را اجرا کنید. در صورتی که خودتان قصد اجرای دکوراسیون خانه تان را دارید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با مامحصولاتخرید طلایی88320975
  در واتس اپ با ما در ارتباط باشید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم